Виховна робота у ВНЗ – двосторонній процес, взаємодія вихователя і студента. Роль академнаставника полягає у спрямуванні виховної роботи в групі відповідно до побажань і ініціативи студентів та плану організації і проведення виховної роботи в університеті на рік.

Важливе місце в роботі кафедри медичної біології належить виховній роботі викладачів серед студентів, що спрямована на формування у них моральних якостей, громадської активності та відповідальності за долю України, дбайливого ставлення до національного багатства країни, любові до рідної мови.

При плануванні виховної роботи наставники передбачають вивчення здібностей студентів кураторських груп до навчання; ставлення до обраної спеціальності та плани на майбутнє; стан навчальної дисципліни та критерії вихованості студентів; вивчають житлово-побутові умови студентів, а також приділяють належну увагу студентам-сиротам.

Пріоритетним у виховній роботі зі студентами викладачів кафедри медичної біології є реалізація особистісно орієнтованого підходу в навчально-виховному процесі, залучення молоді до національної та світової культури, збереження морального та фізичного здоров’я молодого покоління, виховання патріотизму, громадських якостей особистості, забезпечення педагогічних умов для соціалізації студентів, виховання в них життєвої компетентності.

Екскурсія зі студентами у музей-садибу ім. І. Я. Горбачевського (2017 рік)

22 жовтня 2018 р. студенти 103М групи на чолі з куратором Скибою О. І. відвідали музей-садибу Івана Горбачевського — українського хіміка, гігієніста й епідеміолога, громадсько-політичного, освітнього діяча, академіка ВУАН, дійсного члена НТШ Івана Горбачевського в селі Зарубинці Збаразького району Тернопільської області та Збаразький замок —фортифікаційну оборонну споруду в місті Збараж Тернопільської області.

Студенти разом з куратором О. І. Скибою в музеї І. Горбачевського (2018 рік)

Студенти разом з куратором О. І. Скибою під час екскурсії до Збаразького замку (2018 рік)

Національно-патріотичне виховання

У зв’язку із складною політичною ситуацією в країні викладачі кафедри медичної біології регулярно проводять із студентами інформативні бесіди, обговорюючи гарячі події на Сході держави, політичні новини в Україні та за її межами. Згідно розпорядження директора департаменту освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації «Про запровадження обов’язкового політичного інформування в навчальних закладах області», з метою забезпечення належного сприйняття політичних подій, що відбуваються в державі в університеті на кафедрах запроваджено обов’язкове щотижневе політичне інформування студентів. При проведенні політінформації із студентами піднімаються та обговорюються питання ролі студентської молоді у становленні правового суспільства, прав людини в правовій державі.

Наставники груп проводяться із студентами бесіди на теми: «Революція гідності – виклик історії», присвячені подіям у м. Києві 2013-2014 року та «Голодомор: погляд через роки», присвячені руйнівним наслідкам голодоморів в Україні.

Студенти під час екскурсії у музей політв’язнів (2016 рік)

Куратори груп і студенти приймають активну участь в акції “Запали свічку”, яка відбувається в День пам’яті жертв голодомору. Традиційно пам'ять загиблих під час геноциду українського народу вшановують хвилиною мовчання та запалюють свічки на Театральному майдані.

Участь студентів у всеукраїнській акції "Запали свічку” (2007 рік)

15 листопада 2018 р. студенти кураторських груп 101 ММ, 102 ММ, 103 ММ, 105СС на чолі зі своїми кураторами були присутні на зустрічі з радником Міністра інформаційної політики, Героєм України, учасником руху спротиву у Луганській області Володимиром Жемчуговим.

Ас. Загричук О. М зі студентами та Володимиром Жемчуговим в актовій залі університету (2018 рік)

Інтелектуально-духовне виховання

Викладачами кафедри медичної біології особлива увага приділяється інтелектуально-духовному вихованню студентів, яке інтегрується з усіма аспектами виховної роботи. Наставники груп проводяться із студентами бесіди на тему «Мово рідна з пісні та любові», присвячена Дню української писемності та мови

Асистент О. М. Ярема проводить бесіду на тему «Мово рідна з пісні та любові», присвячена Дню української писемності та мови зі студентами стоматологічного факультету (2015 рік)

Асистент О. М. Ярема на творчій зустрічі із лауреатом премії ім. Т. Г. Шевченка, письменником Василем Шкляром (2017 рік)

Студенти кураторської групи на творчій зустрічі із лауреатом премії ім. Т. Г. Шевченка, письменником Василем Шкляром (2017 рік)

Наставниками груп організовуються екскурсії в музеї міста, відвідування виставок, концертів, вистав тощо.

Асистент І. Б. Привроцька зі студентами 2 групи медичного факультету під час відвідування театральної вистави (2017 рік)

Асистент О. Б. Фурка зі студентами спеціальності ”Біологія” під час відвідування вистави “Сорочинський ярмарок” (2017 рік)

У періодичних виданнях, зокрема у газеті «Медична академія» часто друкуються статті просвітницького та навчально-методичного характеру, авторами яких є викладачі кафедри та студенти ТДМУ.

Куратори груп разом із студентами приймають участь у виробничих зборах, в урочистих подіях, присвячених Дню знань, Дню вчителя, у вечорах-зустрічах з випускниками, ветеранами праці, працівниками правоохоронних органів, правознавцями, відомими людьми нашого краю.

“Хочеться відтворити історію, яку не зайвим було б знати нинішньому молодому поколінню” (з автобіографії Яременка Івана Івановича, 22.03.1974 р.)

Екскурсія у музеї члена-кореспондента НАМН України, заслуженого діяча науки і техніки України, доктора медичних наук, професора Ковальчука Леоніда Якимовича (2017 рік)

Зустріч із ветераном кафедри медичної біології, старшим викладачем М. Я. Яковенко (2012 рік)

Студенти на чолі з куратором Хавтур В. О. і асистентом Скибою О.І. побували на виставі «Суто сімейна справа» в Тернопільському обласному драматичному театрі ім. Т. Шевченка.

Асистент О. І. Скиба зі студентами під час відвідування театральної вистави (2019 рік)

Асистент О. І. Хавтур зі студентами 105 групи стоматологічного факультету під час відвідування театральної вистави (2019 рік)

Студенти на чолі з кураторами Загричук О. М., Ярема О. М., Скиба О. І. відвідали Тернопільський краєзнавчий музей та ознайомилися з геологічною, архітектурною, визвольною та культурною історією рідного краю.

Студенти 101 групи медичного факультету та куратор О. М. Загричук у краєзнавчому музеї (2019 рік)

Студенти 103 групи медичного факультету та 161 групи факультету іноземних студентів разом з куратором О. І. Скибою у краєзнавчому музеї (2019 рік)

Студенти 129 групи факультету іноземних студентів та куратор О. М. Ярема у краєзнавчому музеї (2019 рік)

Студенти на чолі з куратором Скибою О. І. відвідали геологічний музей ТНПУ ім. В.Гнатюка. Під час проведення навчально-пізнавальної екскурсії ознайомилися із історією геологічного розвитку планети та палеоландшафтами окремих періодів історії Землі. Найцікавішою була розповідь про зразки мінералів, корисних копалин, гірських порід, палеонтологічних решток та травертин, які були знайдені на території Тернопільської області.

Студенти 161 групи факультету іноземних студентів під час проведення екскурсії у геологічному музеї ТНПУ ім. В. Гнатюка (2019 рік)

Упродовж квітня-травня студенти медичного, стоматологічного та факультету по роботі з іноземними студентами першого курсу за підтримки викладачів кафедри медичної біології (проф. Федонюк Л.Я., доц. Привроцької І.Б., асист. Ружицької О.Ю. та асист. Фурки О.Б.) проводили бесіди з учнями тернопільських шкіл з метою поширення інформації про небезпеку кліщів, як вберегтися від їх укусів, що робити у разі, якщо контакту з небезпечною істотою не вдалося уникнути.

Студенти 129 групи факультету іноземних студентів разом з учнями Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 5 після проведення науково-пізнавальної бесіди (2019 рік)

Студенти 102 групи медичного факультету разом з учнями ТНВК “Школи – ліцею № 6 ім. Назарія Яремчука” під проведення науково-пізнавальної бесіди (2019 рік)

У листопаді 2019 року куратори груп та студенти відвідали виставу Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру О. Володарського «Олена не прийшла додому».

Викладачі кафедри О.М. Загричук , Я.С. Стравський та студенти кураторських груп медичного факультету у фойє театру по закінченні вистави (2019 рік)

Асистент О.М. Загричук та студенти кураторської групи відвідали виставу театральної студії «Арт-Драма» ТНМУ ім.І.Горбачевського: «Ціаністий калій з молоком або без…».

Асистент О.М. Загричук та кураторська група медичного факультету в актовій залі університету по закінченні вистави (2019 рік)

Робота з іноземними студентами

Із іноземними студентами викладачі кафедр регулярно проводять бесіди, обговорюючи традиції народів, представники яких навчаються в університеті, знайомлять із звичаями українців. Іноземні студенти приймають активну участь у обговорені політичної ситуації в Україні та відношення до цього світової спільноти.

Студенти 29 групи І курсу факультету іноземних студентів із презентацією про звичаї та традиції польського народу (2017 рік)

Студенти першого курсу на чолі з куратором Скибою О.І. взяли участь у першому в Кременці зимовому забізі-трейлі “Щедрик” та різдвяній ярмарці-фестивалі. Вони, разом із іншими пятидесятьма бігунами, долали дистанції на 2 і 4 км, після чого були нагороджені медалями. Дистанції пролягали засніженими пагорбами Кременецьких гір, де бігуни мали можливість помилуватись краєвидами «Маленької Швейцарії». На святковій ярмарці усі охочі мали змогу поласувати власноруч приготовленими льодяниками, маршмеллоу та тістечками або придбати етнічний одяг, керамічні вироби, ляльки-мотанки, імбирні пряники тощо. Українські щедрівки виконав кременецький хор, а обрядово-фольклорний колектив презентував традиційні походеньки Меланки та кози. Іноземні студенти активно долучилися до святкування. Вони виконали композицію “Добрий вечір тобі”, а також приміряли український традиційний одяг.

Студенти 161 групи факультету іноземних студентів в українському традиційному одязі (2019 рік)

Студенти на чолі з куратором Скибою О.І. долучилися до першого благодійного забігу на підтримку БФ «Український реєстр донорів кісткового мозку» та благодійного ярмарку-фестивалю у м. Кременець, який відбувся 2 червня 2019 року. Вони пробігли Кременецькими горами дистанцію 4 км. За результатами забігу учасники були нагороджені медалями. Першою серед жінок на дистанції 4 км прибігла викладач кафедри медичної біології – Скиба О.І.

Разом з тим, індійські студенти виготовили солодощі, а виручені кошти були передані як благодійна допомога.

Також спеціально для студентів-гостей фестивалю було проведено майстер-клас по виготовленню українського оберегу – ангелика з тканини.

Студенти здійснили екскурсію до м. Кременець, де відвідали оборонну замкову споруду – гору Бону та Кременецький ботанічний сад.

Іноземні студенти разом із куратором Скибою О.І. – учасники благодійного забігу (2019 рік)

Студенти 161 групи факультету іноземних студентів –фінішери забігу-трейлу на 2 та 4 км (2019 рік)

Іноземні студенти під час проведення солодкої благодійної акції та виготовлення українського оберегу (2019 рік)

Іноземні студенти під час екскурсії на Замковій горі-Боні (2019 рік)

Іноземні студенти на чолі з куратором Скибою О. І. побували на екскурсії «Таємнича південна Тернопільщина» та здійснили сплав р. Дністер (Устечко-Печорна-Городок). Було відвідано Червоногородський замок у с. Нирків (Заліщицький р-н), Джуринський водоспад, Хрещатинський монастир, теплиці с. Синьків (Заліщицький р-н), гіпсову печеру «Оптимістична», греблю у с. Ланівці (Борщівський р-н).

Студенти на фоні мальовничого краєвиду Червоногородського замку та під час екскурсії печерою «Оптимістична» (2019 рік)

Студенти під час сплаву р. Дністер, с.Печорна (2019 рік)

У жовтні 2019 р. викладачі та студенти кураторсьУ жовтні 2019 р. викладачі та студенти кураторських груп відвідали Вишнівецький палац та Збаразький замок. Під час екскурсії було відвідано галереї, виставкові експонати та підземелля архітектурних об’єктів.ких груп відвідали Вишнівецький палац та Збаразький замок. Під час екскурсії було відвідано галереї, виставкові експонати та підземелля архітектурних об’єктів.

Викладачі кафедри: О. І. Скиба, О. М. Ярема, Я. С. Стравський, С. С. Подобівський та студенти кураторських груп медичного факультету та факультету іноземних студентів під час екскурсії Вишнівецьким палацом та на фоні в’їзної вежі Збаразького замку (2019 рік)

Викладачі та студенти кураторських груп також побували із ознайомчою екскурсією у м.Львів, де відвідали Старе місто, Високий замок, Личаківський цвинтар, Шевченківський гай та Музей кави.

Асистент О.І. Скиба та асистент А.Б. Горкуненко та студенти кураторських груп медичного факультету та факультету іноземних студентів на Замковій горі та на Личаківському цвинтарі, м. Львів (2019 рік)

У листопаді 2019 р. викладачі та студенти кураторських груп побували на екскурсії у музеї-крипті, який знаходиться на 5-метровій глибині у підземеллі Архикатедрального Собору Непорочного Зачаття Пресвятої Борородиці м. Тернополя та піднялись на двзіницю катедри.

Викладачі кафедри: Федонюк Л.Я., Привроцька І.Б., Ярема О.М., Скиба та студенти кураторських груп факультету іноземних студентів у підземеллі Архикатедрального Собору та біля макету м. Тернопіль у бронзовій мініатюрі (2019 рік)

Моральне виховання

Кураторами груп проводяться виховні бесіди щодо культури поведінки, морального стану студентів групи, піднімаються питання щодо виникнення конфліктних ситуацій та шляхів виходу з них.

Доброю традицією серед наставників та студентів стали благодійні заходи. 18 жовтня 2016 року в корпусі ННІ медико-біологічних проблем Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського відбувся благодійний ярмарок, в якому взяли участь студенти кураторських груп.

Вітчизняні студенти на благодійному ярмарку, організованому з метою збору коштів для лікування студентки Дуди Соломії (2016 рік)

Іноземні студенти на благодійному ярмарку, організованому з метою збору коштів для лікування студентки Дуди Соломії (2016 рік)

Асистент О.М. Загричук під час проведення благодійного ярмарку зі студентами кураторської групи (2018 рік)

Асистент В.О. Хавтур під час проведення благодійного ярмарку зі студентами кураторської групи (2018 рік)

З нагоди дня Покрови Святої Пречистої Богородиці, 74-річчя створення УПА, Дня українського козацтва, Дня захисника України 18 жовтня 2018 р. в адміністративному корпусі університету відбувся благодійний солодкий ярмарок, метою якого було зібрати кошти на потреби «Дому милосердя» (м. Чортків). Студенти кураторських груп на чолі зі своїми наставниками О. М. Загричук і В. О. Хавтур активно долучилися до організації ярмарка.

Екологічне виховання

Вирішення проблеми підвищення екологічної культури лежить у площині освіти. Визнано, що формування екологічної культури у процесі навчання – це оптимальний шлях екологічного виховання. Той чи інший її рівень – результат виховання, головною функцією якого є підготовка підростаючого покоління до життя в цьому світі, а передумовою цього є опанування системами моральних норм, що стосуються як людського світу, так і природи.

У зв’язку із інтеграцією України до Європейського союзу, особливу увагу слід приділяти екологічному вихованню, адже європейським країнам притаманний високий рівень екологічної культури. Викладачами кафедри із студентами кураторських груп проводились диспути на теми «Екологічна культура – показник цивілізованості держави» та «Природа-національне багатство». У навчально-біологічному музеї імені І. І. Яременка, у якому систематично проводяться екскурсії для студентів першого курсу, оформлено куточок екологічного спрямування.

Асистент І. Б. Привроцька зі студентами кураторської групи під час екскурсії в навчально-біологічному музеї імені І. І. Яременка (2017 рік)

Напередодні Великодня студенти першого курсу разом із бігунами Ternopil Running Club та волонтерами м. Тернополя долучилися до прибирання Кутківецько-Пронятинського лісу. Загалом було зроблено чотири акції з прибирання, яке охопило близько 120 чоловік. Було зібрано 200 мішків скла, 550 мішків пластику і 100 мішків різного сміття.

Волонтери та студенти 103 групи медичного факультету під час прибирання Кутківецько-Пронятинського лісу (2019 рік)

Асистент В.О. Хавтур та студенти академічної групи відвідали м. Яремче (Івано-Франківська обл.), де здійснили ознайомчу екскурсію на підйомниках та відвідали водоспад Гук.

Асистент В.О. Хавтур та студенти академічної групи стоматологічного факультету після здійснення оглядової екскурсії на підйомниках та біля водоспаду Гук (2019 рік)

Естетичне виховання

Естетичний вплив на студентів має бути планомірним, цілеспрямованим і здійснюватися щоденно. Оскільки для студентів навчання є їх безпосередньою трудовою діяльніс­тю, необхідно розкривати красу праці, виховувати естетичне ставлення до неї. Вищий навчальний заклад не може нехтувати потребою створення сприятливих естетичних умов для навчання. На кафедрі медичної біології естетичному аспекту відводиться особлива роль, що проявляється в відповідному естетичному оформленні аудиторій, лабораторій, музею тощо.

Асистент О. М. Ярема зі студентами кураторської групи в період новорічних свят (2017 рік)

Ас. Хавтур В. О. зі студентами кураторської групи в період новорічних свят (2018 рік)

11 жовтня 2018 р. у Тернопільській обласній філармонії відбувся вечір джазу з камерним оркестром філармонії, солістами якого були студенти нашого університету: Катерина Петрушенко (скрипка), Hellen Asimah (вокал), Kobby Kuntu-Blankson (вокал). До відвідування заходу активно долучилися студенти кураторських груп на чолі зі своїми наставниками Привроцькою І. Б. та Яремою О. М.


Студенти ТДМУ та музиканти на сцені філармонії після концерту (2018 рік)

Здоровий спосіб життя

Одне з важливих завдань суспільства – виховати фізично, морально, соціально, духовно здорову людину. Адже стан здоров’я населення України свідчить про існування реальної загрози вимирання нації. Питанню здорового способу життя викладачами кафедри приділяється особлива увага. Слід наголосити на тому, що даний аспект виховної роботи тісно переплітається із тематикою практичних занять. Із студентами кураторських груп проводились виховні бесіди, семінари та диспути на теми «Алкогольна залежність як медико-психологічна проблема», «СНІД: міфи та реальність», «Здоровий спосіб життя – ознака цивілізованості людини», «Правила особистої та побутової гігієни», «Легкі» сигарети - легка брехня».

Фрагменти студентських доповідей щодо здорового способу життя (2014 рік)

Фрагменти студентських презентацій щодо здорового способу життя (2016 рік)

Другого грудня 2018 року у Тернополі відбувся перший в історії міста трейловий забіг «Win Trail Ternopil-2018», в якому взяли участь близько 150 бігунів з усієї України. В забігу також взяла участь асистент кафедри медичної біології Скиба Олена – активний учасник бігового клубу Тернополя «Ternopil Running Club» та Всеукраїнскої спільноти бігунів «Runday». Маршрут забігу пролягав засніженими горбами на дистанції 7 та 21 км через ліс прилеглий до Тернополя – сіл Кутківці та Пронятин. У забігу на 7 км серед жінок третьою прибігла Олена Скиба та була нагороджена дипломом 3 ступеня та численними подарунками від спонсорів. До спортивного заходу також долучилися іноземні студенти кураторської 161 групи. Вони охочеспостерігали українські спортивні традиції, паління ватри та вперше куштували український борщ.

Олена Скиба – призер трейлового забігу «Win Trail Ternopil-2018» (2018 рік)

Учасники та переможці трейлового забігу «Win Trail Ternopil-2018» (2018 рік)

Іноземні студенти вперше куштують український борщ (2018 рік)

Трудове виховання

У трудовому вихованні студентів необхідно, щоб про­понована їм праця ґрунтувалася на таких важливих засадах: ефективне використання робочого часу, раціональні прийоми праці, економне витрачання матеріалів, електроенергії, дотримання особистої гігієни й техніки безпеки тощо. Критерієм трудової вихованості студентів є висока особиста зацікавленість і продуктивність праці, відмінна якість навчання, трудова активність і творче, раціоналізаторське ставлення до процесу навчання як праці студента, трудова, виробнича, технологічна дисципліна. У зв’язку з цим зростає провідна роль викладачів кафедри як головних організаторів пізнавальної, професійної, науково-дослідної діяльності студента. У рамках трудового, екологічного виховання викладачі кафедри разом із студентами 1 та 2 курсів медичного факультету у прийняли участь загальноміському заході “Наукові пікніки”.

Асистент О. Ю. Ружицька та студенти медичного факультету представляють експозиції на загальноміському заході "Наукові пікніки" (2015 рік)

Професор Л. Я. Федонюк представляє експозицію "Онтогенез людини" на загальноміському заході "Наукові пікніки" (2015 рік)

Студенти долучилися до участі в благодійній акції, що була організована центром виховної роботи ТНМУ «Вареники на АТО». В результаті проведення акції було виготовлено 40 відер вареників для військових.

Студенти 101 групи медичного факультету під час акції «Вареники на АТО» (2019 рік)

Студенти та учасники бігового клубу Ternopil Running Club після забігу «Runday» та тренувань (2019 рік)

Асистент О.Ю. Ружицька (кафедра медичної біології) та доцент А.В. Довбуш (кафедра гістології та ембріології) на науково-розважальному дійстві “День знань”: Версія 1.0” (1.09.2019 рік), в рамках якого відбулось знайомство учнів шкіл та їх батьків із особливостями навчання у Тернопільському національному медичному університеті ім. І. Я. Горбачевського.